Łódzkie Energetyczne

Rozwiń menu ▼

Sprawozdanie z Kongresu

Dzień I - 8.06.2015

II Międzynarodowy Kongres Łódzkie Energetyczne 2015 odbył się w dniach 8-10.06.2015. I dzień Kongresu składał się z następujących części głównych: Otwarcia Kongresu, Sesji plenarnej, Sesji panelowych, Debaty oksfordzkiej i Podsumowania.

Otwarcie Kongresu rozpoczęło się o godz. 9:00. Wśród otwierających Kongres mieliśmy zaszczyt gościć takie osobistości jak: Pani Elżbieta Królikowska-Kińska, Poseł RP, Pan Tomasz Trela, Wiceprezydent Miasta Łodzi, Pan Jacek Kaczorowski, Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Gości przywitał również Pan Jakub Mielczarek, p.o. Dyrektora Kancelarii Marszałka w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi oraz Pani dr Ewa Kochańska, Prezes Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia.

Podczas I części sesji plenarnej „Nowa Unia Energetyczna i gospodarka cyrkulacyjna” miała miejsce video prezentacja i wystąpienie na żywo. Pan profesor Tadeusz Skoczkowski z Politechniki Warszawskiej wygłosił wykład na temat „Znaczenia i celów Unii Energetycznej”. Następnie goście obejrzeli video Pana Kurta Vandenberghe'a z DG ds. Badań i Innowacji z Komisji Europejskiej pt. „Gospodarka cyrkulacyjna- szanse, zagrożenia, wyzwania”.

Po przerwie kawowej nadszedł czas na II część Sesji plenarnej zatytułowaną „Technologie dla społeczeństwa”. W tej części goście kongresowi mieli możliwość wysłuchania prezentacji Pani Poseł Elżbiety Królikowskiej-Kińskiej na temat „Nowej ustawy o innowacyjności”. Następnie prezentacje przedstawiali goście zagraniczni. Najpierw Pani Carme Margelí, Dyrektor ds. Projektów Międzynarodowych z Instytutu Cetemmsa („Transfer Technologii: innowacje dla biznesu”) i Pan Urban Kaiser z Fraunhofer MOEZ („Efektywność energetyczna budynków z uwzględnieniem innowacyjnych metod finasowania inwestycji proekologicznych”).

Po przerwie na lunch rozpoczęła się II część Kongresu - Sesje panelowe odbywające się od godz. 13 na czterech różnych salach jednocześnie.

Tematem pierwszej sesji było „E-mobility oraz transport niskoemisyjny”. Panel moderował Pan dr Marian Korczyński z Politechniki Łódzkiej. Jako pierwsi wystąpili goście z Niemiec, Pan Christian Groetsch i Pan Christoph von Radowitz, którzy wspólnie zaprezentowali zagadnienie pt. „Miasto jako model regionalny dla zrównoważonej mobilności - raport z Lipska”, w którym przedstawili strategię mobilności stosowaną w reprezentowanej przez nich firmie Bundesverband eMobilität. Następnie swoją prezentację przedstawił Pan Michał Wekiera z Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, który opowiedział uczestnikom o „Samochodach elektrycznych i perspektywach rozwoju ich rynku”. Podsumowaniem panelu była krótka dyskusja komentująca przedstawione zagadnienia oraz pozytywna konkluzja Moderatora o rozwoju mobilności i samochodów elektrycznych.

Podczas panelu „Budownictwo energooszczędne i rozwiązania dla rozproszonej energetyki” swoją prezentację wygłosił Pan Francesco Paolo Lamacchia, Założyciel i Prezes Zero Energy Building - First Italian National Network. Panel moderował Pan dr Arkadiusz Węglarz, który poprowadził dyskusję z uczestnikami. Każdy z nich wypowiedział się na temat zaprezentowany przez prelegenta.

Kolejna sesja panelowa była poświęcona tematowi „Możliwości finansowania inwestycji proekologicznych”. Wykład wprowadzający przedstawił Pan Sebastian Serwiak, Zastępca Dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk. Prezentacja dotyczyła m.in możliwości jakie niesie ze sobą Program Ramowy UE Horyzont 2020. Pan Dyrektor przedstawił szeroki wachlarz możliwości współpracy z KPK. Za moderowanie dyskusji odpowiedzialna była Pani dr Ewa Kochańska, Prezes Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia. Uczestnicy panelu mieli okazję przedyskutować oraz zasięgnąć informacji i opinii o konkretnych źródłach finansowania odpowiednich dla ich pomysłów. Goście usłyszeli o nowych programach unijnych, pomocy jaką może zaoferować Krajowy Punkt Kontaktowy a także o współpracy międzynarodowej. Słuchacze mogli wymienić się doświadczeniami dzięki krótkiej prezentacji osób i reprezentowanych instytucji, która odbyła się na początku sesji.

Ostatnia sesja panelowa pt. "Społeczne zyski z innowacyjnej energetyki"  była prowadzona przez Pana Silvio Weeren'a z HearINvest. Moderatorem sesji była Pani Profesor Lucyna Woźniak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wystąpienie Pana Silvio Weeren’a można określić mianem nowatorskiego. Według Pana Weeren’a każdy żyjący człowiek posiada energię, ale jej uświadomienie i wykorzystanie zależy od nas samych. Uczestnicy panelu byli zafascynowani osobowością naszego prelegenta. Atmosfera panelu skłaniała do zadawania pytań w związku z czym wywiązała się interesująca dyskusja.

Po krótkiej przerwie kawowej nastąpił czas na bardzo ciekawy punkt programu, którym była Debata Oksfordzka  pomiędzy kołami naukowymi Uniwersytetu Łódzkiego, a Uniwersytetu Medycznego. W jury zasiadła grupa międzynarodowych ekspertów. Temat debaty brzmiał następująco „O wyborze zielonych technologii w energetyce nie powinny decydować względy ekonomiczne, ale przede wszystkim bezpieczeństwo społeczeństwa”.

Pojedynek pomiędzy młodymi ludźmi z obu grup był niezwykle wyrównany. Ze względu na zdolności oratorskie i szybką reakcję na trudne pytania, w głosowaniu publiczności nieznacznie wygrali studenci Uniwersytetu Medycznego, natomiast jury wyżej oceniło argumentację zespołu Uniwersytetu Łódzkiego.

Publiczność na widowni również nie pozostała bierna, zasypując gradem pytań przedstawicieli obu drużyn.

Debatę podsumowała Pani dr Ewa Kochańska, Prezes Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia.

Ukoronowaniem Kongresu było krótkie podsumowanie swojego panelu przez każdego z moderatorów. Po krótkiej dyskusji goście zostali zaproszeni na uroczystą kolację zamykającą I dzień Kongresu.

Dzień II - 9.06.2015 Wizyty studyjne

Łódź - Konstantynów Łódzki

II Dzień Kongresu obfitował w wyjazdy studyjne. Jedna z grup miała rzadką okazję zwiedzenia elektrociepłowni Veolia (dawna Dalkia). Przedsiębiorstwo energetyczne znajdujące się w Łodzi przy ul. J. Andrzejewskiej zajmuje się produkcją energii cieplnej i elektrycznej. Cały kompleks elektrociepłowni Veolia zajmuje drugie miejsce pod względem wielkości w Polsce. Zwiedzanie elektrociepłowni poprzedziła krótka pogawędka z Panem Tomaszem Kaźmierczakiem – Reprezentantem EC4. Wszyscy uczestnicy zostali wyposażeni w odpowiedni ubiór: kaski ochronne, kamizelki odblaskowe oraz kryte obuwie.

Zwiedzanie rozpoczęło się od miejsca, do którego dostarczane jest paliwo. W przeważającej części wykorzystywany jest węgiel kamienny i brunatny oraz biomasa. Uczestnicy wycieczki mieli okazję przejść przez zakład elektrociepłowni. To, co zadziwiło każdego z uczestników to fakt, że podczas zwiedzania spotkaliśmy niewiele osób pracujących bezpośrednio przy sieci ciepłowniczej. Większość pracowników sprawuje kontrolę nad pracą węzłów ciepłowniczych przed monitorami komputerów. Wśród zwiedzających były osoby z branży ciepłowniczej jak i studenci m.in. Politechniki Łódzkiej. Wszyscy uczestnicy mieli wiele pytań, co sprawiło, że prezentacja Pana inżyniera nie była monologiem, ale rzeczową wymianą poglądów i spostrzeżeń na temat ciepłownictwa w Łodzi.

W ostatniej części Pan inżynier przedstawił plany związane z rozwojem elektrociepłowni, do których zalicza się m. in. uciepłownienie obszarów będących poza zasięgiem sieci ciepłowniczej. Ważne jest, że Veolia ma na uwadze rozwój miasta i wpisujące się w strategię „Nowe Centrum Łodzi”. Dodatkowo Veolia chce zaopatrzyć w ciepło nowe budynki jak i te zrewitalizowane, chociażby kamienice w projekcie „mia100 kamienic”.

Wycieczka do Przedsiębiorstwa Energetycznego Veolia była dla uczestników ciekawym wydarzeniem ze względu na to, że na co dzień nikt spoza kadry pracowniczej nie ma wstępu na teren elektrociepłowni. Po wizycie w Elektrowni EC4 nastąpił przejazd do CTT OZE w Konstantynowie Łódzkim, gdzie naukowcy z ProAkademii przedstawili uczestnikom Kongresu laboratoria znajdujące się w Centrum Badań i Innowacji. Następnie odbył się Networking Garden Dinner, podczas którego goście mieli okazję na nawiązanie nowych kontaktów biznesowych polskich i zagranicznych.

Bełchatów

Drugiego dnia Kongresu Łódzkie Energetyczne uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia bardzo ważnego punktu na energetycznej mapie Łodzi. Kopalnia i Elektrownia Bełchatów jest liderem wśród polskiego górnictwa. Pierwszym punktem było odwiedzenie budynku Zarządu Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów. Uczestnicy podczas spotkania z Panem Romanem Frysiem dowiedzieli się m.in o historii Kopalni, planach na przyszłość a także efektywności wprowadzanych procesów wydobywania węgla. Kolejnym punktem wycieczki, które spotkało się z dużym zainteresowaniem wśród uczestników był wjazd na teren odkrywki. Zaprezentowana została maszyna służąca do wydobywania węgla.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w Elektrowni. Przewodnik zaprezentował możliwości i efektywność nowego Bloku 858MW. Po krótkim wprowadzeniu i opisaniu kolejnych części Elektrowni na podstawie makiety, goście mieli możliwość zobaczenia na własne oczy działanie obiektu.

Po wspólnym lunchu, na którym obecna była Pani Prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, Pan Wiceprezydent Ireneusz Owczarek oraz Pani Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta Alicja Paprocka, dzięki uprzejmości Pani Prezydent uczestnicy udali się na wystawę w Gigantach Mocy. Ekspozycja pokazywała proces wydobywania i przetwarzania węgla w energię elektryczną. Uczestnicy z zainteresowaniem uczestniczyli w grach interaktywnych i doświadczeniach.

Goście po dniu pełnym atrakcji wrócili do CTT OZE na zorganizowany Garden Dinner, gdzie spotkali się z innymi uczestnikami Kongresu.

Poddębice

Podczas drugiego dnia Kongresu Łódzkie Energetyczne część gości udało się do Poddębic, określanych jako miasto słońca. W pierwszej kolejności uczestnicy wizyty studyjnej w Poddębicach, przyjęci przez panią Prezes Annę Karską, mieli możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania Geotermii. Uzyskali wiedzę na temat wydobycia wód termalnych oraz jej właściwości.

Kolejną atrakcją było zwiedzenie nowo otwartego Ogrodu Zmysłów, który znajduje się w zespole parkowo-pałacowym. Powierzchnia parku podzielona jest na 5 stref, odpowiadających zmysłom: wzroku, węchu, słuchu, dotyku i orientacji. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań pokazana została wielowymiarowość wykorzystania ludzkich zmysłów. Na terenie wspomnianego parku znajduję się także pałac Grudzińskich zaliczany do najpiękniejszych zabytków renesansu w centralnej części Polski, który mieliśmy okazję zwiedzić.

Następnym punktem programu było zwiedzenie Pijalni Wód Termalnych. Została ona urządzona w dawnym kościele ewangelicko-augsburskim. Zebrani goście mieli sposobność zakosztowania wody leczniczej wydobywanej z głębokości ponad dwóch kilometrów.

Ostatnim punktem programu było spotkanie z władzami samorządu lokalnego, które odbyło się w Centrum Turystyki i Rekreacji w Byczynie. Pan Grzegorz Bienias pełnił funkcję przewodnika po ośrodku, zaś Burmistrz Piotr Sęczkowski opowiedział o inwestycjach realizowanych w gminie oraz przybliżył strategię działania na najbliższe lata.

Powrót do CTT OZE zaplanowano na godzinę 16, gdzie goście kongresowi, uczestnicy wizyt studyjnych spędzili miło czas podczas wspólnego Networking Garden Dinner.

Rawa Mazowiecka

W ramach drugiego dnia Kongresu Łódzkie Energetyczne miejscem docelowym jednej z wizyt studyjnych była Rawa Mazowiecka. Uczestnicy spotkali się pod Archikatedrą św. Stanisława Kostki skąd udali się do pierwszego punktu wycieczki, którym była Biogazownia w Konopnicy. Na miejscu gości powitał pan Grzegorz Grzyb, Prezes spółki Bioenergy Project, do której obiekt należy.

Przybliżył on sposób działania Biogazowi opowiadając w jaki sposób uzyskiwany jest biogaz przetwarzany w energię. Uczestnicy mieli również możliwość zwiedzenia poszczególnych części obiektu zapoznając się z działaniem poszczególnych maszyn i procesów zachodzących w każdej części budynku. Wizyta cieszyła się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyć mogą liczne pytania uczestników do właściciela kompleksu.

Zgodnie z kolejnym punktem programu, uczestnicy wizyty pojechali na spotkanie z przedstawicielem władz Gminy Rawa Mazowiecka, które odbyło się w Centrum Aktywności Kulturalnej w Boguszycach. Po wspólnym lunchu, pan Wójt Krzysztof Starczewski przedstawił krótką prezentację, w której zawarł podstawowe informacje na temat odwiedzonej gminy. Opowiedział również gościom o potencjale regionu i inicjatywach podejmowanych przez władze w celu wykorzystania naturalnych możliwości obszaru. Po krótkiej dyskusji spotkanie zakończyło się, a uczestnicy w ramach ostatniej części programu udali się do CTT OZE, gdzie odbywała się kolacja dla wszystkich gości kongresowych.

Uniejów

Drugiego dnia Kongresu Łódzkie Energetyczne goście mieli okazję odwiedzić również miasto Uniejów, pierwsze uzdrowisko termalne w Polsce. Uczestnicy zebrali się pod Archikatedrą im. św. Stanisława Kostki w Łodzi, aby wspólnie wyruszyć na spotkanie z Panem Piotrem Zapałowskim, dyrektorem kompleksu basenów termalnych Termy Uniejów. Zaprezentował on gościom sposób funkcjonowania term od strony technicznej i oprowadził po miejscach niedostępnych dla regularnych gości.

Kolejne spotkanie miało miejsce w Geotermii Uniejów, gdzie Pan Prezes Jacek Kurpik podzielił się z uczestnikami wiedzą i praktycznymi informacjami na temat działania Geotermii i sposobu wydobywania wody.

Po szybkim lunchu w Domu Pracy Twórczej gości przyjął Wiceburmistrz Miasta Uniejów, Pan Piotr Majer. Podczas tego spotkania Pani Doktor Karolina Smętkiewicz wygłosiła prelekcję pt. "Wykorzystanie wód geotermalnych w Uniejowie", która przybliżyła uczestnikom obraz korzyści, jakie płyną z posiadania tak cennych zasobów.

Ostatnim punktem wizyty w Uniejowie było zwiedzenie Baszty Zamkowej, której historię zdradził gościom przewodnik. Dzięki jego przebraniu uczestnicy mogli poczuć klimat dawnych czasów. Ze szczytu Baszty można było podziwiać panoramę Uzdrowiska. Po udanej wizycie, grupa skierowała się do Konstantynowa, aby w CTT OZE spotkać się z innymi uczestnikami Kongresu na wspólnym grillu.

Dzień III - 10.06.2015

Tematem przewodnim wystąpień podczas trzeciego dnia Kongresu było światło jako źródło energii towarzyszące nam w życiu codziennym. Tradycyjnie, zebranych gości powitała Pani dr Ewa Kochańska -  Prezes CBI Pro-Akademia. Pierwszą prezentację wygłosił Pan dr inż. Jan Grzonkowski, reprezentujący Polski Komitet Oświetleniowy.

Jednym z tematów jaki podjął Pan dr inż. Jan Grzonkowski była inicjatywa ogłoszenia roku 2015 Międzynarodowym Rokiem Światła. Kolejnym z prelegentów była Pani dr inż. Wiesława Pabjańczyk z Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej, reprezentująca jednocześnie firmę NOVA LIGHT.  Wraz z Panią doktor na Kongres przybyli przedstawiciele dwóch firm:  DAGLass i Geopolis.

Podczas ich wystąpienia mieliśmy okazję obserwować prezentacje świetlne, zwracające naszą uwagę nie tylko na wpływ na estetykę np. oświetlanych  budynków, ale przede wszystkim na nasze bezpieczeństwo na drodze. Kolejnym, ostatnim już punktem programu było podsumowanie II Międzynarodowego Kongresu Łódzkie Energetyczne przez Panią dr Ewę Kochańską, i tym samym zaproszenie na Targi ‘Łódzkie Energetyczne”.

Zaszczyt otwarcia Targów przypadł Pani Katarzynie Drobińskiej – Prezes Międzynarodowych Targów Łódzkich. Kiedy wystąpienia kongresowych gości dobiegły końca, nadszedł czas na zwiedzanie przygotowanych przez liczne firmy stoisk, na których można było poznać profil przedsiębiorstwa oraz zapoznać się z ofertą współpracy. Pełna lista wystawców dostępna jest w zakładce "III Dzień Kongresu".

 

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z Kongresu

Lodzkie of Energy 2015

Multimedia

yt-thumb
Łódzkie Energetyczne
yt-thumb
Łódzkie Targi Energetyczne
yt-thumb
Międzynarodowe Targi Łódzkie Energetyczne

Newsletter