Prelegenci
Witold Stępień - Marszałek Województwa Łódzkiego
Uroczyste otwarcie Kongresu Łódzkie Energetyczne
Urodzony 20 lipca 1956 r. W 1980 roku ukończył studia na Politechnice Łódzkiej na Wydziale Elektrycznym (kierunek elektronika). Jest inżynierem elektronikiem.
Od stycznia 2001 roku jest członkiem Platformy Obywatelskiej. Od lutego 2002 roku pełnił funkcję sekretarza miasta w Urzędzie Miejskim w Konstantynowie Łódzkim.
W lutym 2008 r. został wybrany do Zarządu Województwa Łódzkiego, a rok później objął stanowisko Wicemarszałka. Odpowiadał za transport, przedsiębiorczość i informatyzację. Od początku prowadzi m.in. projekty Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, szerokopasmowego Internetu i planu modernizacji dróg regionalnych.
Od grudnia 2010 r. jest Marszałkiem Województwa Łódzkiego. Aktywnie działa w strukturach Unii Europejskiej. Jest członkiem Komitetu Regionów, pełni funkcję koordynatora jednej z inicjatyw flagowych Strategii Europa 2020 - Europejskiej Platformy Współpracy w Zakresie Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym.
W 2011 roku został nominowany w konkursie „Człowiek Roku – Przyjaciel Kolei” organizowanym PKP Polskie Linie Kolejowe SA i Railway Business Forum. W następnym roku w 2012 r. w tym samym konkursie został jego laureatem i otrzymał statuetkę „Człowiek Roku – Przyjaciel Kolei”. W 2012 został także nagrodzony Nagrodą Innowacyjności w Transporcie.
Został odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę, Brązowym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Brązową Odznaką za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
Jacek Kaczorowski - Prezes Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA
Uroczyste otwarcie Kongresu Łódzkie Energetyczne
Absolwent AGH w Krakowie na kierunkach Górnictwo oraz Zarządzanie i Marketing. Uczestniczy w pracach Komitetu Górnictwa – Sekcja Górnictwa Odkrywkowego, a także w sekcji Ekonomiki Górnictwa w PAN. Przewodniczy Radzie Związku Pracodawców PPWB i jest Członkiem Zespołów Trójstronnych ds. branży węgla brunatnego i energetyki. Aktywnie działa na rzecz rozwoju energetyki opartej na wykorzystaniu bogatych krajowych złóż węgla brunatnego. Przez otoczenie postrzegany jest jako sprawny menedżer z wieloletnim doświadczeniem. W 2008 roku w rankingu Polska Dziennik Łódzki znalazł się w gronie najbardziej wpływowych osób w regionie łódzkim, które pozytywnie wpływają na życie regionu i zamieszkującej go społeczności. W 2009 i 2014 r. otrzymał tytuł Menedżera Roku Regionu Łódzkiego. W 2010 r. dokonał procesu konsolidacji 14 podmiotów gospodarczych stanowiących dziś spółkę PGE GiEK.
Andrzej Szymanek - Dyrektor Generalny, Prezes Zarządu Veolii Energii Łódź S.A.
Uroczyste otwarcie Kongresu Łódzkie Energetyczne
Od samego początku zawodowo związany z ciepłownictwem. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Wojewódzkim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Poznaniu (obecnie Veolia Energia Poznań). Zajmował się wszystkimi zagadnieniami o tematyce ciepłowniczej - od projektowania, przez programowanie pracy systemów, przygotowanie i realizację inwestycji, rozwój techniczny i technologiczny, rozwój handlowy aż do zarządzania systemami ciepłowniczymi.
Od 1 września 2013 r. objął stanowisko Dyrektora Generalnego, Prezesa Zarządu Veolii Energii Łódź. Wcześniej pełnił funkcję Prezesa Zarządu czterech spółek ciepłowniczych w grupie Dalkia (obecnie Veolia) oraz członka zarządu Dalkii Warszawa S.A. (obecnie Veolii Energii Warszawa S.A.) – operatora największej sieci ciepłowniczej w Polsce.
Dr inż. Marian Jerzy Korczyński - Politechnika Łódzka
Moderator panelu: „E-mobility oraz transport niskoemisyjny”
Marian Jerzy Korczyński od 1973 jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Politechniki Łódzkiej. Studia magisterskie ukończył na Wydziale Elektrycznym w 1973 roku z tytułem magistra inżyniera, a w 1981 uzyskał stopień doktora nauk technicznych również na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej. Od początku pracy zawodowej jest związany z elektrotechniką samochodową, systemami kontroli i sterowania w pojazdach samochodowych i metrologią. Obecnie jego zainteresowania to transport zrównoważony obejmujący pojazdy z silnikami elektrycznymi i korzystającymi z energii pochodzącej z baterii trakcyjnych lub ogniw paliwowych. Zajmuje się infrastrukturą publicznego transportu zbiorowego i indywidualnego wdrażając ideę inteligentnych miast w których przede wszystkim korzysta się z energii pochodzącej z lokalnych, rozproszonych źródeł odnawialnych. Autor i współautor 5 patentów, 3 książek i ponad 80 artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych. Uczestniczył i kierował kilkoma projektami krajowymi i zagranicznymi w tym w V programie ramowym Unii Europejskiej.
Partner w dwóch projektach HORIZON 2020 zgłoszonych do pierwszego etapu.
Członek Stowarzyszenia Elektryków Polskich i Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosownej
Dr Ewa Kochańska - Prezes Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia
Moderator panelu " Możliwości finansowania inwestycji proekologicznych"
Ewa Kochańska jest absolwentką Uniwersytetu Łódzkiego. Otrzymała tytuł doktora nauk ekonomicznych (specjalizacja: cybernetyka ekonomiczna). Jest cenionym ekspertem w zakresie transferu technologii i współpracy nauki i gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska i energetyki. W trakcie swojej kariery zawodowej pełniła rolę eksperta w wielu instytucjach, m.in.: w Komisji Europejskiej w ramach Programu Ramowego UE HORYZONT 2020, Funduszu Węgla i Stali, w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w zakresie oceny międzynarodowych projektów naukowo-badawczych, w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w związku z oceną projektów naukowo badawczych.
Od 4 lat jest Redaktor Naczelną czasopisma naukowego Acta Innovations, a od 8 lat koordynuje prace klastra Bioenergia dla Regionu. Od 1996 roku pełni rolę Prezesa Centrum Badań i Innowacji Pro-Akademia.
Kurt Vandenberghe - Dyrekcja Generalna ds. Badań i Innowacji, Komisja Europejska
Sesja plenarna "Gospodarka cyrkulacyjna - szanse, zagrożenia, wyzwania"; video
Kurt Vandenberghe pochodzi z Belgii. Wykształcenie zdobył studiując na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Obecnie obszarem jego działania jest praca w Komisji Europejskiej. Od lipca 2013 roku piastuje urząd dyrektora do spraw środowiska. Poprzednio pełnił funkcję zastępcy szefa gabinetu Janeza Potočnika, Europejskiego Komisarza do spraw Badań i Rozwoju. Odpowiadał tam za koordynację obszaru badań, a także ramowy program badań. Swoją karierę zawodową w Komisji Europejskiej zaczął w 1996 roku jako koordynator komisji transportu intermodalnego do zadań specjalnych. Koordynował także badania dotyczące transportu.
Uświetni II Międzynarodowy kongres Łódzkie Energetyczne swoim wystąpieniem na temat gospodarki cyrkulacyjnej, a ściślej mówiąc szans, zagrożeń i wyzwań.
Urban Kaiser – Fraunhofer MOEZ
Sesja plenarna "Technologie dla społeczeństwa"
Urban Kaiser urodził się 25 lipca 1980 roku w Niemczech. Jego ojczystym językiem jest język niemiecki. Poza tym posługuje się płynnym angielskim w biznesie, a także rosyjskim w podstawowym zakresie. W 2008 roku otrzymał tytuł magistra z ekonomii i nauk społecznych na Uniwersytecie Johanna Gutenberga w Mainz. W latach 2005-2008 pełnił funkcję kierownika zespołu Enigma Gik, Wiesbaden (badanie rynku). Posiada także pięcioletnie doświadczenie w koordynowaniu międzynarodowych projektów. W 2008 roku rozpoczął pracę jako naukowiec w Fraunhofer MOEZ. Zajmował się interakcjami pomiędzy osiągnięciami w dziedzinie techniki, gospodarczych i społecznych na europejskich rynkach energii. Od 2014 roku obejmuje stanowisko doktoranta na Uniwersytecie Freie w Berlinie. Zajmuje się wykorzystaniem narzędzi zrównoważonej polityki energii dla zwiększenia efektów rewitalizacji zabytkowych kamienic. Jego działalność badawcza skupia się na zależnościach pomiędzy postępem technicznym i rozwojem społecznym na europejskich rynkach energii. Największy nacisk kładziony jest na kwestie postrzegania innowacyjnych technologii przez społeczeństwo, a także zaangażowanie interesariuszy. Do głównych obszarów jego zainteresowań należy tworzenie i wdrażanie zrównoważonych strategii energetycznych.
Dr inż. Arkadiusz Węglarz - Politechnika Warszawska, KAPE S.A
Moderator panelu: „Budownictwo energooszczędne i rozwiązania dla rozproszonej energetyki”
Doradca Zarządu ds. Gospodarki Niskoemisyjnej w Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A., Adiunkt na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, Wiceprezes Zarządu Zrzeszenia Audytorów Energetycznych. Współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych, kilkudziesięciu opracowań technicznych i artykułów prasowych o tematyce budowlanej i efektywności energetycznej w gospodarce. Autor licznych ekspertyz dla: Ministerstwa Gospodarki, Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Polskich Sieci Energetycznych, Ministerstwa Infrastruktury, NFOŚiGW. Kierownik i wykonawca projektów realizowanych w ramach programów: Phare, Save, 5PR, 6PR, IEE, bilateralnych. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za osiągnięcia w dziedzinie efektywności energetycznej w budownictwie.
Christian Groetsch - German Federal Association for eMobility
Sesja panelowa „E-mobility oraz transport niskoemisyjny”
Christian Groetsch, prelegent sesji panelowej „E-mobility oraz transport niskoemisyjny” posiada dyplom Inżyniera Zarządzania Gruntami oraz doświadczenie jako Niezależny Konsultant Rozwoju Urbanistycznego i Mobilności. Obecnie jest Współwłaścicielem w Econtact UG w Lipsku oraz Niemieckim Federalnym Stowarzyszeniu na rzecz eMobility w Saksonii. Jest także Kierownikiem Clusterteam eMobility (Network Energy&Environment) w Lipsku oraz licencjobiorcą EcoLibro GmbH w Kolonii.
Christoph Von Radowitz - German Federal Association for eMobility
Sesja panelowa „E-mobility oraz transport niskoemisyjny”,
Christoph von Radowitz, prelegent sesji panelowej „E-mobility oraz transport niskoemisyjny” posiada dyplom z Administracji Biznesu, który uzyskał w Europejskiej Szkole Biznesu w Niemczech oraz wykształcenie w zakresie Nabywania Praw Pokrewnych w niemieckich stacjach telewizyjnych. Obecnie jest Dyrektorem Zarządzającym w Econtact UG w Lipsku oraz Niemieckim Federalnym Stowarzyszeniu na rzecz eMobility (BEM) w Saksonii. Jest również licencjobiorcą EcoLibro GmbH w Kolonii.
Carmen Margelí Vila - Cetemmsa
Sesja plenarna "Technologie dla społeczeństwa"
Carmen Margelí Vila, Kierownik Projektów Międzynarodowych w centrum technologicznym CETEMMSA (EURECAT). Posiada dyplom z dziennikarstwa, tytuł magistra Stosunków Międzynarodowych i dyplom z Zarządzania Przedsiębiorstwem. Ma ponad 12-letnie doświadczenie w zarządzaniu europejskimi pracami badawczo-rozwojowymi (R&D) i transferu technologii z 5PR, 6PR, 7PR i Horyzont 2020 oraz w zarządzaniu projektami współpracy międzynarodowej w różnych krajach. Ekspert w dziedzinie szkoleń i doradztwa europejskich możliwości finansowania dla firm i jednostek. Zasiada w jury w kategorii Nauka i Technologia w ramach Konkursu Innowatorzy Ameryki organizowanego przez Bank Rozwoju Ameryki Łacińskiej (CAF).
Francesco Paolo Lamacchia - Zero Energy Building First Italian National Network
Sesja panelowa "Budownictwo energooszczędne i rozwiązania dla rozproszonej energetyki"
Francesco Paolo Lamacchia urodził się 12 sierpnia 1976 roku we Włoszech, w prowincji Bari.
Uzyskał tytuł Inżyniera ds. Odnawialnych Źródeł Energii na Politechnice w Bari. Następnie, w 2008 roku
w Mediolanie zdobył tytuł Doktora Inżynierii Budowlanej Sejsmicznej i Geotechnicznej. Ma ponad 10 lat doświadczenia w prowadzeniu wykładów z zakresu kształcenia zawodowego w prywatnych i publicznych ośrodkach oraz w Wyższej Szkole Inżynierii I Architektury na Politechnice w Milanie.
Jest autorem wielu naukowych publikacji, w 2011 roku we Włoszech założył Pierwszą Krajową Sieć “Zero Energy Building”. Następnie, w roku 2014 został krajowym prezesem, tym samym obejmując stanowisko narodowego koordynatora technicznego grupy multidyscyplinarnej. Sieć ZEB osiągnęła sukces w kraju, I za granicą, we wrześniu 2014 roku organizując Pierwszą Międzynarodową Letnią Szkołę dla NZEB Design, której dziś odbywa się już trzecia edycja.
Od 2015 roku, Lamaccia jest również Wiceprezesem Instytutu BIM we Włoszech. Jego kompetencje I zainteresowania są ukierunkowane na zagadnienia Zero Energy Building oraz zrównoważonego budownictwa, z wykorzystaniem innowacyjnych projektów na rzecz niskiej emisji dwutlenku węgla i związane z nowymi sposobami projektowania w standardach interoperacyjności.
W ostatnich latach, Francesco Paolo Lamacchia uczestniczył jako przewodniczący i mówca w wielu warsztatach, seminariach oraz konferencjach, w sferze energii odnawialnej. Wiele z nich było wspieranych przez Komisję Europejską.
Jest również ekspertem ds. projektów i programów unijnych, pozyskiwania funduszy europejskich oraz kredytów zagranicznych. Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe w prowadzeniu projektów, inspekcji technicznej, koordynacji i konsultacji dotyczącej specyficznych form budynków murowanych, betonowych, konstrukcji stalowych i szklanych, efektywnie wykorzystujących energię.
Francesco Paolo Lamacchia zainauguruje pierwszy dzień Międzynarodowego Kongresu Łódzkie Energetyczne podczas panelu sesyjnego: "Budownictwo energooszczędne i rozwiązania dla rozproszonej energetyki ".
Michał Wekiera - Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego
Sesja panelowa „E-mobility oraz transport niskoemisyjny”
Jest absolwentem Wydziału Prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończył studia podyplomowe "Prawo Unii Europejskiej" na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego, a także studia podyplomowe "Menadżer w motoryzacji" w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
W latach 2003-2007 był naczelnikiem wydziału w Departamencie Kontroli w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, natomiast w latach 2007-2008 naczelnikiem wydziału w Departamencie Gospodarki Narodowej w Ministerstwie Finansów. Od 2008 roku do dnia dzisiejszego jest Dyrektorem Wykonawczym w Polskim Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
W latach 2012-2013 prowadził zajęcia dotyczące Biopaliw i transportu niskoemisyjnego w ramach Centrum Badań i Innowacji Pro Akademia w Łodzi. Jest współautorem publikacji w Zeszycie Naukowym SGH Studia i prac kolegium zarządzania i finansów pt. "Ocena skutków regulacji - studium przypadku". Posiada szerokie doświadczenie i wiedzę dotyczącą homologacji i rejestracji pojazdów, transportu niskoemisyjnego, paliw alternatywnych, systemów opłat drogowych oraz wieloletnie doświadczenie w zakresie rozwiązań podatkowych dotyczących samochodów. Aktywnie współdziała z kluczowymi organami administracji w przygotowywaniu nowych rozwiązań dotyczących złomowania pojazdów i innych kwestii w zakresie ochrony środowiska dotyczących motoryzacji.
Aktywnie bierze udział w konsultowaniu i dalszym procedowaniu aktów prawnych. W tym obszarze posiada także doświadczenie w przygotowywaniu analiz ryzyka i ocen skutków regulacji.
Sebastian Serwiak - Zastępca Dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego
Prelegent sesji panelowej „Możliwości finansowania inwestycji proekologicznych”
Jest Zastępcą Dyrektora Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN). Od Szóstego Programu Ramowego (Preparatory Action for Security Research) stale związany z inicjatywami badawczo – rozwojowymi Unii Europejskiej. Obecnie jest członkiem Komitetu Programowego w obszarze Bezpieczeństwa (Secure Societies) oraz Koordynatorem Sieci Ekspertów (NCP) programu Horyzont 2020 w Polsce. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przez wiele lat służył w Policji, a następnie zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, gdzie był odpowiedzialny, między innymi, za koordynację i implementację wyników projektów badawczo – rozwojowych do codziennej praktyki podległych resortowi formacji. Współtworzył również, a także przez długi czas wspierał, Polską Platformę Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W ostatnich latach, Sebastian Serwiak pracował jako doradca ds. badań w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów PIAP. Ma wieloletnie doświadczenie w zakresie przygotowania, realizacji i nadzoru międzynarodowych i krajowych projektów badawczo – rozwojowych. Był współtwórcą i członkiem Rady Naukowo – Technicznej przy Ministrze Spraw Wewnętrznych, a także przedstawicielem MSW w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.
Elżbieta Królikowska-Kińska - Poseł Sejmu RP
Uroczyste otwarcie Kongresu Łódzkie Energetyczne; Sesja plenarna "Technologie dla społeczeństwa"
Elżbieta Królikowska-Kińska- poseł na Sejm RP, pracuje w Nadzwyczajnej komisji ds. Energetyki i Surowców Energetycznych , Komisji Kontroli Państwowej , Komisji Edukacji Nauki i Młodzieży oraz w Podkomisji Nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia przedstawionego przez Prezydenta RP projektu ustawy wspierającej innowacyjność.
Silvio Weeren - HeartINvest
Sesja panelowa "Społeczne zyski z innowacyjnej energetyki"
Fizyk, reprezentował od 2000 roku oddział IBM w Niemczech w zakresie organizacji i standaryzacji firmy, jako ekspert przewodniczył grupie roboczej zajmującej się zarządzeniem produktem, zamówieniami publicznymi dot. ekologii, efektywnością energetyczną i mobilnością elektryczną. W trakcie swojej kariery zarządzał częścią projektów finansowanych przez UE dotyczącą firmy IBM. Jest również współzałożycielem i przewodniczącym organizacji www.eMI3.org. W marcu 2015 Silvio Weeren opuścił IBM po ponad 25 latach i założył firmę HeartINvest.
Prof. dr hab. Lucyna Woźniak - Rektor ds. Nauki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Moderator sesji panelowej "Społeczne zyski z innowacyjnej energetyki"
Absolwent Politechniki Łódzkiej, wieloletni pracownik Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych. Staż podoktorski w Kings College London, Prof. Colin B. Rees, FRS. Recenzent wielu czasopism z Listy Filadelfijskiej, min. Journal of Organometallic Chemistry, Journal of American Chemical Society, Journal of Organic Chemistry, Tetrahedron, Current Medicinal Chemistry, Mini Reviews in Medicinal Chemistry. Była ekspertem Komisji Europejskiej w projektach naukowych Piątego Projektu Ramowego (2002). Ekspert i członek panelu NCN i NCBiR. Członek Editorial Board of Frontiers in Ethnopharmacology. Wicedyrektor Centrum Badań nad Zdrowym Starzeniem (HARC) oraz członek Pitch Group of EIT HEALTH (2014).
Prof. Tadeusz Skoczkowski - Politechnika Warszawska
Sesja plenarna "Nowa Unia Energetyczna i gospodarka cyrkulacyjna"
Urodził się 22.11.1953 w Raciborzu. W 1991 roku uzyskał tytuł Doktora Habilitowanego na Politechnice Śląskiej, następnie w 2001 roku - tytuł Profesora. Jego zainteresowania skupiają się wokół takich zagadnień, jak Zrównoważona Polityka Energetyczna, Efektywność Energetyczna oraz Smart Grid. Został wyróżniony wieloma nagrodami; Nagrodą Sekretarza Naukowego PAN, Nagrodą J.M. Rektora Politechniki Warszawskiej I stopnia, IEC Award’1906, Smart Grid Leader 2013 Award. W 2009 roku otrzymał również medal im. Prof. Pożarskiego, SEP. W latach 1977 - 1991 był adiunktem Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. Od 1991 do 2005 roku był Kierownikiem Zakładu Badań Podstawowych Elektrotechniki PAN, w której od 1995 roku jest Sekretarzem Komitetu. Od 2005 roku jest kierownikiem Zakładu Racjonalnego Użytkowania Energii na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa na Politechnice Warszawskiej. W latach 1999 - 2010 był Prezesem Zarządu Krajowej Agencji Poszanowania Energii S.A. Był członkiem takich ugrupowań, jak Board in the European Council for Energy Efficient Economy, Advisory Committee for Intelligent Energy Efficient Economy, a także Energy Efficiency Group in the Energy Charter Secretariat. Od 2013 roku jest członkiem Advisory Group on Energy Horyzont’2020 oraz Energy Platform Euro-CASE. W latach 1994 - 2009 był również sekretarzem TC 27 Industrial electroheating equipment genewskiej International Electrotechnical Commission.
Tomasz Trela - Wiceprezydent Łodzi
Uroczyste otwarcie Kongresu Łódzkie Energetyczne
Pierwszy Wiceprezydent Miasta Łodzi. Absolwent Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Od 2010 roku był radnym Rady Miejskiej, a od 2013 roku pełnił również funkcję przewodniczącego Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Jako Pierwszy Wiceprezydent odpowiedzialny jest za zadania związane z pomocą społeczną, edukacją, przedsiębiorczością i rynkiem pracy, gospodarką komunalną oraz sportem i rekreacją.
Dr inż. Wiesława Pabjańczyk - Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej
Podsumowanie Kongresu wykład Innowacje w oświetleniu
Pracownik naukowo-dydaktyczny w Instytucie Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej. W ramach zajęć dydaktycznych prowadzi zajęcia z podstaw techniki świetlnej, miernictwa oświetleniowego, projektowania oświetlenia wnętrz, badań sprzętu oświetleniowego i systemów zarządzania jakością. Prowadzi również zajęcia ze studentami architektury wnętrz i gospodarki przestrzennej.
Członek Prezydium Polskiego Komitetu Oświetleniowego SEP CIE oraz członek Komitetu Technicznego KT 4 ds. techniki świetlnej w Polskim Komitecie Normalizacyjnym.
Specjalizuje się w zagadnieniach techniki oświetlania wnętrzowego, iluminacji obiektów architektury, jak również efektywności energetycznej w oświetleniu. Ostatnio zajmuje się również technikami wdrażania odnawialnych źródeł energii w oświetleniu drogowym, projektując hybrydowe oświetlenie ulic i dróg z zastosowaniem paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych.
Autorka ponad 120 publikacji i referatów z dziedziny oświetlenia, promotorka ponad 150 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich.
Praktykę oświetleniową realizuje w firmie projektowo – handlowo - inwestycyjnej NOVA LIGHT Sp. z o.o. w Łodzi. Tam opracowuje i wdraża z zespołem projektantów, absolwentów Politechniki Łódzkiej, projekty oświetlenia wnętrzowego, drogowego i iluminacyjnego.
Srebrna i złota odznaka SEP oraz medal im.prof. M. Pożarskiego za całokształt działalności w zakresie techniki świetlnej. Nagrody za realizacje projektowe oświetlenia iluminacyjnego i oświetlenia funkcjonalnego, w tym m.in. nagroda III stopnia Ministra Budownictwa za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa (2007).
Dr inż. Jan Grzonkowski - Polski Komitet Oświetleniowy
Podsumowanie Kongresu, wykład "Idea Międzynarodowego Roku Światła"
Jest autorem ponad 100 artykułów, referatów i rozdziałów książek z zakresu oświetlenia, w tym łącznie dziewięciu rozdziałów w trzech wydaniach Poradnika-Informatora „Technika Świetlna”. Był współorganizatorem kolejnych dwudziestu dwóch Krajowych Konferencji Oświetleniowych i ponad czterdziestu konferencji i sympozjów organizowanych lub współorganizowanych przez PKOśw. Był głównym organizatorem XXIV Kongresu Międzynarodowej Komisji Oświetleniowej w 1999 w Warszawie, twórcą serii Konferencji Oświetleniowych Krajów Grupy Wyszehradzkiej LUMEN V4, a w latach 2011-2013, jednym z organizatorów XXII-tej Europejskiej Konferencji LUX EUROPA 2013. Emeryt, członek Prezydium Polskiego Komitetu Oświetleniowego.